Gertrud Sandqvist
A gondolkodáshoz való jog

A művészeti kutatás körül folyó vita hevessége kapcsán felvetődik a kérdés, hogy miről is vitatkozunk valójában, a művészeti kutatás megszervezésének módozatairól, vagy valami egyébről? Nekem úgy tűnik, inkább az utóbbiról van szó. A feminista diskurzusok során megtanultam, hogy amikor mereven pozícionáljuk magunkat, általában félelemből tesszük, amelyet a hatalom birtoklásának kérdése gerjeszt. Simone de Beauvoir egyszer azt mondta, hogy egy vitába mindig különböző helyzetekből érkezünk, én úgy érzem, hogy ez a mostani helyzet nem kimondottan a művészet és tudomány lényegi különbségéről szól.
A XVII. században nemcsak Hegel érvelt azzal, hogy a művészet termelése reflexiót igényel. Amit mi ma művészetnek nevezünk, az egy - többek közt feministák és művészek által kidolgozott - felszabadítási stratégia eredménye, amelynek jelmondata: "Jogunk van a gondolkodáshoz." Ez a gondolat végigvonul a művészettörténeten, és hirtelen fenyegetetté válik, amikor megjelenik a tudomány. (...)
Miután mi nem tudósok vagyunk, hajlamosak vagyunk a tudományt homogén területnek tekinteni, hasonlóképpen, ahogyan a tudósok tekintenek a művészetre. Ez szerintem vakvágány, azt hiszem el kellene kerülni a nagybetűs Művészet és Tudomány emlegetését.

Mi Malmöben, abban hiszünk, hogy veszélyes radikálisan szétválasztani a művészt, kurátort és írót. Fel kell ismernünk a különbségeket, ám ugyanakkor képesnek kell lennünk gondolatot cserélni, Svédországban e gondolatcsere létrejöttéhez próbálunk helyet teremteni.
(...)
(Szerk: ks)